ProfesyonelSite Yönetim Yazılımı

Sayaç Girişi

Eğer ısı ölçer, su sayacı gibi bir ödemenin sayaca yada metrekareye göre dairelere pay edilmesi gerekiyorsa bunun için sayaç giriş kullanılır.

Menüden sayaç giriş düğmesine basılarak sayaç giriş formu resim1 de görüldüğü gibi açılır.

Resim 1. Sayaç giriş formu

Bu pencerenin üst bölümünde sayacın ait olduğu yıl ay seçildikten sonra sayaç tipi Elektrik, su vb seçildiğinde aşağıdaki tabloda tüm daireler listelenir. Tabloda ilk kaydın sayaç alanına tıklandığında giriş alanı açılır. Sayaç değeri girilip Enter tuşuna basıldıkça bir sonraki dairenin sayaç girişine geçilir.

Tüm sayaç girişleri tamamlandıktan sonra o sayaç ile ilgili dağıtılacak toplam tutar Toplam Tutar alanına girilir. Tutarları Hesapla düğmesi ile girilen sayaçlara orantılı olacak şekilde tutar dağıtılır ve tablodaki sayaç girişin yanındaki tutarlar doldurulur. Tahakkuk Ettir düğmesi ile hesaplanmış sayaç tutarları için tahakkuk kaydı oluşturulur.

Metrekareye Göre Tutar Dağıtımı

Metrekareye göre bir tutarı pay edip tahakkukunu yapacaksak sayaç giriş formuna girdikten sonra Metrekareden Al düğmesine basılır. Tablodaki Sayaç kolonu dairelerin metrekare değerleriyle doldurulmuş olur. Aynı şekilde tutar girildikten sonra düğmesi ile tutar dairelere metrekare oranlarında pay edilmiş olur. Bu tutarlarla tahakkuk yapılmak isteniyorsa Tahakkuk Ettir düğmesine basıldığında her daire için tahakkuk kaydı açılır.