ProfesyonelSite Yönetim Yazılımı

Kalemlerin Girişi

Kalemler muhasebe tabanlı kayıtları tasnif amacıyla açıldığı bölümdür. Çok kullanılan muhasebe kalemleri tanımlı olarak eklenmiştir. Yeni kalem girmek için sol menüden Parametreler düğmesine bastığınızda parametreler formu açılacaktır. Ekrandaki tab üzerindeki Kalemlersekmesine tıklayarak Resim 1 de gösterilen kalemler listesini açabilirsiniz.

Resim 1. Parametreler Formu / Kalemler

Resim1 de görüldüğü gibi Tipi, Kodu ve Kalem ad alanları tab içinde yer almaktadır. Kalem tipi kalemin Gelir veya Gider olduğunu belirtir. Kodu 600.01.01 şeklinde muhasebe kodu girilmelidir. Muhasebe temelli kayıt tutmayacak siteler için kod kendi içinde tekil olacak şekildede girilebilir. Kalem adı olarak kalemin adı (açıklaması) girilir. Ekrandaki Ekle düğmesine basıldığında kalem kaydedilir.

Not: Performans açısından kalemler program genelinde açılışta yüklendiğinden hemen kullanılacaksa klavyeden F5 tuşu ile sayfa yenilenmeli ve kalem bilgilerinin tekrar yüklenmesi sağlanmalıdır.

Kalem Silme

Yeni kalem girmek için sol menüden Parametreler düğmesine bastığınızda parametreler formu açılacaktır. Ekrandaki tab üzerindeki Kalemlersekmesine tıklayarak Resim 1 de gösterilen kalemler listesini açabilirsiniz. Bu listeden silmek istediğiniz kalemi seçtiğinizde yukarıdaki alanlar doldurulacaktır. Klavyeden Sil düğmesine bastığınızda gelen onay kutusundan Tamam düğmesine bastığınızda kalem kaydı silinir.